Posta tarihi koleksiyonculuğu

Geleneksel pul koleksiyonu yapanların bir kısmı koleksiyonlarını geliştirmekte bir noktadan sonra zorluk çekmeye başladıkları için yan koleksiyon alanları ile ilgilenmeye başlarlar, bu yan koleksiyon alanlarından biri olan konulu (tematik) koleksiyonculuk hakkında daha önce yazmıştım, bir diğer sevilen yan koleksiyon alanı da posta tarihi koleksiyonculuğudur.

Kısaca postadan geçmiş her türlü malzeme posta tarihinin alanı içindedir diyebiliriz. Günümüzde posta tarihi koleksiyoncularının birincil ilgi alanı posta tarifeleri ve posta taşıma yollarıdır, ancak posta tarihi bunlarla sınırlı değildir. Zevkli bir koleksiyon alanı yaşadığınız veya doğup büyüdüğünüz şehir veya yörenin damgaları ile ilgili bir koleksiyon yapmak olabilir, damga toplama markofilateli veya markofili olarakda bilinir. Burada damga denildiğinde, en geniş anlamı ile posta  malzemesinin ücretinin ödendiği anlamına gelen veya postanın taşınılması sırasında,  el veya makina ile uygulanan her türlü işaret anlaşılmalıdır. Posta tarihi koleksiyoncuları belirli dönemler ile ilgilenebilecekleri gibi gemi postası, hava postası gibi belirli posta taşıma yöntemleride koleksiyon konusu olarak seçilebilir. Zor ama zevkli bir koleksiyon alanı da birinci dünya, kurtuluş, ikinci dünya gibi savaş dönemleri ile ilgili yapılan çalışmalar olabilir.

Tarih veya sosyal ilişkiler gibi konulara ilgi duyanların posta tarihi koleksiyonlarına ilgi gösterdiklerini söylemek doğru olacaktır.

 Kızılay yardım pullu kart
Birinci Dünya Savaşı sırasında bir koleksiyoncunun hazırladığı Kızılay (Hilal-i Ahmer) yardım pullu Kızılaya yardım için basılan kartpostal